Vitamíny a přírodní látky pro zdraví nehtů

Vitamíny a přírodní látky pro zdraví nehtů

Nehty nejenže představují estetický prvek našeho vzhledu, ale mohou také sloužit jako indikátor celkového zdraví a výživy těla. Kvalita a stav nehtů odrážejí stav našeho zdraví, příjem živin a celkovou péči o tělo. Proto je důležité věnovat pozornost nejen tomu, co jíme, ale i jak pečujeme o naše nehty přírodními prostředky.

Přírodní péče o nehty

Kromě správného příjmu vitamínů a minerálů je péče o nehty klíčová pro jejich zdravý vzhled a růst. Přírodní oleje, jako je olej z jojoby, kokosový olej nebo arganový olej, jsou skvělé pro hydrataci a posílení nehtů i nehtových lůžek. Tyto oleje můžeme aplikovat přímo na nehty a kůžičku, nebo je přidat do koupele pro ruce. Pravidelné masáže nehtů a nehtových lůžek stimulují krevní oběh a podporují zdravější růst nehtů.

Bylinné koupele a výtažky

Bylinky jako kopřiva, máta peprná a heřmánek nejen že posilují nehty, ale také působí protizánětlivě a regeneračně na kůži kolem nehtů. Přidání těchto bylin do teplé koupele pro ruce může pomoci udržet nehty zdravé a silné.

vitaminy-pro-nehty-koupele

Strava pro zdravé nehty

Začlenění potravin bohatých na klíčové vitamíny a minerály je základem pro zdravé nehty. Nyní se podrobněji zaměříme na jednotlivé živiny a vysvětlíme, jak přispívají k pevnosti a zdraví nehtů.

Vitamín A a jeho význam pro zdraví nehtů

Vitamín A je klíčový pro mnoho funkcí v těle, včetně růstu a obnovy tkání, což zahrnuje také tkáně nehtů. Jeho role při udržování zdravých nehtů je nezastupitelná, protože přímo ovlivňuje rychlost a kvalitu jejich růstu.

Jak vitamín A působí na nehty

Vitamín A je rozpustný ve tucích a patří mezi antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před oxidativním stresem způsobeným volnými radikály. Tento antioxidantní účinek je důležitý nejen pro celkové zdraví, ale i pro ochranu nehtových buněk při jejich růstu.

Podpora růstu buněk

Vitamín A má zásadní význam pro správnou diferenciaci buněk, což je proces, při kterém se buňky dělí a specializují na konkrétní funkce. U nehtů to znamená, že vitamín A pomáhá udržovat rychlý a zdravý růst nehtového lůžka, což vede k pevnějším a méně náchylným k lámání nehtům.

Prevence suchosti a štěpení

Nehty, které jsou suché a křehké, často vykazují známky nedostatku vitamínu A. Tento vitamín pomáhá udržet nehty hydratované tím, že podporuje zdravou funkci mazových žláz kolem nehtových lůžek. Hydratované nehty jsou méně náchylné k štěpení a lámání.

Zdroje vitamínu A

Pro dosažení optimálního příjmu vitamínu A je důležité zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na tento vitamín. Zde jsou některé z nejlepších zdrojů:

Živočišné zdroje

 • Játra: Jedna z nejbohatších přírodních zdrojů vitamínu A. Játra, zejména hovězí a kuřecí, obsahují velké množství tohoto vitamínu.
 • Mléčné výrobky: Plnotučné mléčné výrobky jako je máslo a sýr poskytují vitamín A ve formě, která je snadno vstřebatelná.

Rostlinné zdroje

 • Mrkev: Obsahuje beta-karoten, který tělo přeměňuje na vitamín A. Mrkev je také snadno dostupná a lze ji přidávat do různých jídel.
 • Sladké brambory: Další významný zdroj beta-karotenu, sladké brambory jsou výživné a mohou být připravovány různými způsoby.
 • Listová zelenina: Špenát a kapusta jsou dobrými zdroji beta-karotenu a současně obsahují množství dalších vitamínů a minerálů.

Doporučení pro péči o nehty

Kromě zařazení potravin bohatých na vitamín A do vašeho jídelníčku, je pro zdraví nehtů důležitá také externí péče. Použití krémů a balzámů, které obsahují vitamín A nebo jeho deriváty, může pomoci posílit nehty a zlepšit jejich vzhled. Pravidelné ošetření nehtů těmito produkty může předcházet suchosti a štěpení nehtů, což vede k jejich zdravějšímu a esteticky přitažlivějším vzhledu.

vitaminy-pro-nehty

Biotin (Vitamín B7) a jeho úloha v péči o nehty

Biotin, známý také jako vitamín B7 nebo vitamín H, je jedním z klíčových vitamínů pro udržení zdraví nehtů. Tento vitamín hraje významnou roli v metabolismu tuků a bílkovin, které jsou základem pro růst a obnovu nehtů. Jeho přínos pro zdraví nehtů je podložen řadou studií, které ukazují jeho účinnost ve zlepšení pevnosti nehtů a redukci jejich lámavosti.

Jak biotin působí na nehty?

Podpora tvorby keratinu

Biotin je zásadní pro produkci keratinu, proteinu, který je primární stavební složkou nehtů. Adekvátní příjem biotinu zvyšuje produkci keratinu, což přímo vede k silnějším a zdravějším nehtům.

Zlepšení pevnosti nehtů

Studie naznačují, že doplnění biotinu může zvýšit tloušťku nehtů a snížit jejich lámavost, což je zvláště prospěšné pro osoby trpící křehkými nehty. Regularní příjem biotinu může vést k viditelným zlepšením v pevnosti a kvalitě nehtů.

Zdroje biotinu

Pro dosažení optimálního příjmu biotinu je důležité zahrnout do jídelníčku potraviny bohaté na tento vitamín. Zde jsou některé z nejlepších přírodních zdrojů:

Potraviny bohaté na biotin

 • Vejce: Zejména žloutky jsou vynikajícím zdrojem biotinu.
 • Ořechy a semena: Mandle, vlašské ořechy a slunečnicová semínka obsahují značné množství biotinu.
 • Celozrnné obiloviny: Jsou dalším dobrým zdrojem biotinu, stejně jako jsou bohaté na další B vitamíny.
 • Ryby: Losos a sardinky jsou nejen bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ale obsahují i biotin.
 • Luštěniny: Čočka, sója a další luštěniny jsou významnými zdroji biotinu.

Doporučení pro péči o nehty s biotinem

Kromě konzumace potravin bohatých na biotin, lze podpořit zdraví nehtů i doplňky stravy, které obsahují tento vitamín. Mnoho multivitaminů pro zdraví kůže, vlasů a nehtů obsahuje biotin jako základní složku. Tato doplňková terapie může být užitečná pro ty, kteří mají potíže dosáhnout dostatečného příjmu biotinu pouze z potravy.

Použití biotinu

I když je nejčastěji biotin užíván orálně, existují také produkty pro péči o nehty, které biotin obsahují, jako jsou nehtové krémy a oleje. Tyto produkty mohou pomoci posílit povrch nehtů a zlepšit jejich celkový vzhled.

vitaminy-pro-nehty-kolagen

Zinek a jeho úloha v péči o nehty

Zinek je esenciální minerál, který má klíčovou roli v mnoha tělesných funkcích, včetně růstu a opravy tkání, imunitní funkce a syntézy proteinů. Pro zdraví nehtů je zinek nezbytný, protože přispívá k udržení silných a zdravých nehtů tím, že podporuje správnou funkci buněk a metabolismus bílkovin.

Jak zinek působí na nehty

Podpora syntézy proteinu

Zinek hraje zásadní roli v syntéze proteinů, včetně keratinu, který je hlavním strukturálním komponentem nehtů. Adekvátní hladina zinku zabezpečuje, že tělo může efektivně vytvářet keratin, což přispívá k silnějším a zdravějším nehtům.

Ochrana nehtového lůžka

Zinek je také důležitý pro udržení zdraví nehtového lůžka, což je klíčové pro růst nehtů. Zinek podporuje hojení a regeneraci tkání, což pomáhá v prevenci a léčbě poškození nehtů a okolní kůže.

Prevence vypadávání nehtů

Nedostatek zinku může vést k problémům jako jsou bílé skvrny na nehtech, slabý růst nehtů a dokonce i vypadávání nehtů. Udržování dostatečné hladiny zinku v těle je proto nezbytné pro prevenci těchto problémů.

Zdroje zinku

Abychom zajistili, že naše tělo má dostatek zinku pro zdravé nehty a celkovou pohodu, je důležité zařadit do naší stravy potraviny bohaté na zinek. Zde jsou některé z nejlepších přírodních zdrojů:

Potraviny bohaté na zinek

 • Maso: Hovězí, vepřové a jehněčí obsahují vysoké množství zinku.
 • Mořské plody: Krabí maso, humři a ústřice jsou obzvláště bohaté na zinek.
 • Semena a ořechy: Dýňová semínka, sezamová semínka a kešu ořechy jsou vynikajícími zdroji zinku.
 • Luštěniny: Cizrna, čočka a fazole obsahují zinek, který je snadno vstřebatelný, když jsou správně připravené (namočené a uvařené).

Doporučení pro péči o nehty se zinkem

Zinek lze užívat také ve formě doplňků, což je užitečné, pokud je obtížné získat dostatek zinku z potravy. Doporučená denní dávka zinku se liší podle věku a pohlaví, ale obecně se pohybuje od 8 do 11 mg pro dospělé. Při výběru doplňků je dobré poradit se s lékařem, aby byla zajištěna jejich správná dávka a kombinace s ostatními minerály, jako je měď, která může být ovlivněna nadměrným příjmem zinku.

Pro lokální péči o nehty existují různé produkty, jako jsou krémy a balzámy, které obsahují zinek. Tyto produkty mohou pomoci chránit nehty a nehtové lůžko, podporovat hojení a posílit obranyschopnost proti infekcím a zánětům.

Zajištěním adekvátního příjmu zinku můžete výrazně přispět k zdraví a síle vašich nehtů. Tento minerál je zásadní pro celkové zdraví nehtů a jeho pravidelná konzumace vám pomůže udržet vaše nehty silné, zdravé a krásné.

Kolagen a jeho význam pro zdraví nehtů

Kolagen je nejhojněji se vyskytující protein v těle, který je zásadní pro udržení zdraví kůže, vlasů, kostí a samozřejmě nehtů. Tento protein poskytuje strukturu a pevnost mnoha tkáním, včetně nehtového lůžka. Kolagenové vlákna tvoří základní strukturu nehtů a jejich adekvátní hladiny jsou nezbytné pro udržení silných a zdravých nehtů.

Jak kolagen působí na nehty

Posílení nehtové struktury

Kolagen přispívá k pevnosti a pružnosti nehtů tím, že pomáhá udržovat jejich hydrataci a odolnost vůči vnějším vlivům. Nehty, které mají dostatečné množství kolagenu, jsou méně náchylné k lámání a štěpení.

Podpora růstu nehtů

Kolagen může také podporovat rychlejší růst nehtů tím, že zlepšuje celkovou krevní cirkulaci a zásobení živinami do nehtového lůžka. Zdravé nehtové lůžko je klíčové pro růst silných a zdravých nehtů.

Zdroje kolagenu

Ačkoliv tělo si může kolagen vytvářet samo, s věkem jeho produkce klesá. Proto je důležité zahrnout do stravy potraviny, které podporují jeho tvorbu, nebo které obsahují kolagen přímo.

Potraviny podporující produkci kolagenu

 • Vitamin C bohaté ovoce a zelenina: Citrusové plody, kiwi, jahody, paprika a brokolice jsou bohaté na vitamin C, který je nezbytný pro syntézu kolagenu.
 • Bohaté zdroje želatiny: Hovězí nebo kuřecí vývar z kostí obsahuje přirozeně vysoké množství kolagenu.
 • Vysoký příjem bílkovin: Maso, ryby a vejce jsou bohaté na aminokyseliny, které jsou stavebními kameny kolagenu.

Doplňky stravy

Kromě stravy je možné přijímat kolagen také ve formě doplňků, jako jsou prášky, tablety či nápoje. Tyto produkty jsou často vyrobeny z hydrolyzovaného kolagenu, což znamená, že kolagen byl rozložen na menší peptidy, které jsou pro tělo snáze vstřebatelné.

Použití kolagenu

Pro lokální aplikaci na nehty jsou k dispozici různé kosmetické produkty obsahující kolagen. Tyto produkty mohou pomoci zvýšit hydrataci nehtů a zlepšit jejich pružnost a celkový vzhled.

Doporučení pro péči o nehty s kolagenem

Zajistěte dostatečný příjem kolagenu ve stravě nebo formou doplňků stravy abyste podpořili zdraví a růst vašich nehtů. Konzumace kolagenu může posílit nehty od základu a zlepšit jejich schopnost odolávat každodennímu opotřebení.

Integrací kolagenu do vašeho wellness režimu, ať už interně skrze stravu a doplňky nebo externě prostřednictvím kosmetických produktů, můžete výrazně zlepšit pevnost a zdraví vašich nehtů, zároveň podpořit jejich krásu a odolnost.

Vitamín C

Tento vitamín je nepostradatelný pro syntézu kolagenu, základní složky nehtů. Kolagen pomáhá udržet nehty pružné a odolné proti lámání. Antioxidantní účinky vitamínu C také chrání nehty před poškozením způsobeným volnými radikály a vnějším prostředím.

Vitamín E

Vitamín E pomáhá v hydrataci a výživě nehtového lůžka a nehtů samotných. Jeho antioxidantní vlastnosti jsou užitečné pro ochranu nehtů před negativními účinky UV záření a znečištění.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny udržují nehty hydratované, což zabraňuje jejich lámání a štěpení. Tyto kyseliny také podporují zdravou kůži kolem nehtů a mohou zlepšit pružnost nehtů.

Křemík

Tento minerál je základem pro zdravé, pevné nehty. Působí na mikroskopické úrovni tím, že posiluje vazby mezi buňkami nehtů a zlepšuje jejich strukturu.